Prvi put nakon donošenja Zakona o vanparničnom postupku 1934. godine uređuju se pravila izvanparničnog postupka kojim bi se taj postupak osuvremenio te uredio na način koji bi osigurao građanima i poslovnim subjektima kvalitetnu i transparentnu pravnu zaštitu te zajamčio pravnu sigurnost. Osim navedenog zakona iz 1934., izvanparnično procesno pravo Republike Hrvatske obuhvaća i niz zakona koji su primarno materijalnopravnog karaktera, međutim, koji sadržavaju i postupovne odredbe. Novi Zakon o izvanparničnom postupku za cilj ima zauzeti poziciju općeg i osnovnog izvora izvanparničnog procesnog prava.
Na IUS-INFO pravnom praktikumu iskusne predavačice i praktičarke s područja izvanparničnog procesnog prava izložit će pravila novog Zakona, a osobita pažnja će biti posvećena općim pravilima i odredbama za posebne postupke, a kako bi se prodiskutiralo o postojećim problemima i njihovim rješenjima.
Kome je praktikum namijenjen?
Praktikum je namijenjen sucima općinskih i županijskih sudova, sudskim savjetnicima, sudskim vježbenicima, odvjetnicima, odvjetničkim vježbenicima, državnim odvjetnicima i zamjenicima općinskih državnih odvjetnika u građanskopravnim odjelima, državnoodvjetničkim vježbenicima, javnim bilježnicima, Centru za socijalnu skrb i svim zainteresiranima koji se u svom radu susreću s pravilima izvanparničnog postupka.
TEME:
Opći dio – prof. dr. sc. Aleksandra Maganić
– područje primjene Zakona
– odnos parničnog i izvanparničnog postupka
– razlikovanje dispozicijskih i oficijelnih izvanparničnih postupka
– uloga javnih bilježnika u izvanparničnom postupku
– pravni lijekovi
– kritika zbog izostanka pravila izvanparničnih postupaka uređenja međa, međusobnog odnosa suvlasnika i etažnih vlasnika, razvrgnuća suvlasništva i nužnih prolaza.
Posebni dio – Slavica Garac
– proglašenje nestale osobe umrlom i dokazivanje smrti
– dobrovoljna procjena i prodaja
– sudski i javnobilježnički polog
– sudski poništaj (amortizacija) isprava
– imenovanja, određivanje rokova i druge radnje.